תיאטרון ליסאו ברצלונה

תיאטרון האופרה הגדול בברצלונה

בלב שדרות הרמבלס השוקקות נמצא תיאטרון ליסאו או בשמו המלא: התיאטרון הגדול של ליסאו (Gran Teatre del Liceu). זהו בית תיאטרון המעלה מופעים מסוגים שונים: מופעי תיאטרון, מוזיקה, כולל מופעי אופרה, מופעי מחול ועוד.

כבר כשתגיעו למבנה תתחילו להיכנס לאווירה המיוחדת שהוא יוצר. בית התיאטרון ליסאו כולל מספר אולמות וחדרים. האודיטוריום המרכזי ואולם נוסף ששניהם בעלי כסאות מרופדים בריפוד אדום וחגיגי ומעוטרים בעיטורי זהב מגולפים.

אולם מיוחד נוסף בתיאטרון ליסאו הוא אולם המראות. זהו אולם מרוצף בריצוף ססגוני ומוקף כולו במראות. גם המבואה הראשית היא יפיפייה ומעוצבת בסגנון קלאסי עם קשתות ועמודים, גילופים, עיטורים מיוחדים ונברשות ענק.

אזור המדרגות המרכזי אינו חדר מדרגות אפל כפי שניתן לראות במבנים מודרניים אלא המדרגות מרופדות והמעקות מגולפים ומסוגננים היטב. כעת רק להתרווח על אחד המושבים ולצפות במופע המסקרן אתכם...

מבנה תיאטרון ליסאו ברצלונה

התיאטרון ששוחזר כל פעם מחדש

תיאטרון ליסאו (Gran Teatre del Liceu) הוקם ב- 1847. הוא שימש אמנם את כולם אך דרך הכניסה הראשית בשדרות הרמבלס הורשו להיכנס רק אנשי האצולה ובעלי הממון אשר שילמו מחיר נאה עבור אחד המושבים היקרים. מושבים אלה מאפשרים צפייה אופטימלית בהופעות והצגות בתיאטרון ליסאו.

יתר בני העם נאלצו להיכנס מכניסה צדדית וישבו באזורים הפחות נוחים כמו היציעים למעלה. טרקלין המראות שימש את הצופים לשהייה בזמן ההפסקות. הם יכלו להנעים את הזמן בצפייה בציור התקרה היפהפה של האל אפולו המוקף במוזות.

אין ספק כי מוזה בהחלט נדרשת במקום שכולו אמנות ותרבות. המקום חווה חוויות לא נעימות: שתי שריפות. אחת פרצה זמן לא רב יחסית לאחר פתיחת המקום, ב- 1861. הנזקים לא היו רבים ולכן המקום שופץ תוך שנה. שריפה נוספת פרצה ב- 1993. ממנה כבר לקח שש שנים להתאושש. המקום שופץ ושוחזר בדייקנות על פי רישומים ותמונות והתאושש לגמרי. היום מועלים בו מופעים רבים. אמנם היום הכניסה דרך שדרות הרמבלס היא לכולם, אך עדיין, בכדי להשיג מושב טוב יותר, תצטרכו לשלם יותר. יש דברים שנשארים כפי שהם במשך שנים...

תיאטרון ליסאו ברצלונה

תיאטרון מעוגל כמו בימי הביניים

באולם המרכזי מסודרים היציעים בצורה מעוגלת, ממש כמו אולמי תאטרון בימי הביניים שהיו מסודרים סביב הכיכר. הדבר נותן למקום אקוסטיקה טובה. היציעים מקושטים מבחוץ בקישוטי זהב. המנורות נראות כפרחי צבעוני התלויים הפוך. גם אם לא תראו מופע, ניתן להצטרף לסיור ולהתפעל מיופיו של המקום, עיצובו, והדרך בה הוא מכניס אתכם לאווירה המתאימה.

 

כתבות שאולי יעניינו אותך